Aşk Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Hepimiz aşk ve sevginin neşeli hissettirdiğini biliyoruz. 
Ancak aşk bizi yanlızca psikolojik olarak etkilemekle kalmayıp fizyolojik şeklinde de etkiliyor. 

Aşkın zihin ve vücudumuz üzerindeki etkilerden bir tanesi de tabii tek ağrı kesici ilaç olması.
Öyle gözüküyor ki aşk sizi ağrılarınızdan kurtarabilir.
California Üniversitesi (Los Angeles) incelemecileri, uzun süreli temas içindeki 17 bayana, kısa tek ağrı atağı geçirirlerken sevgililerinin resmine bakmalarına destur verildiğinde, ağrılarının şiddetinin sevgililerinin fotoğraflarına bakmadıkları vaktinden daha az olduğunu buldular.

Araştırmacılar kadınların, sevdiklerinin fotoğraflarına bakarken beyin etkinliklerine bakınca, güvenlik hissiyle alakalı beyin ilçesinde, başka bir deyişle alt orta prefrontal kortekste çoğalan aktivite gördüler, diye konuştu çalışma.

Çalışmaya göre, kadınlar partnerleriyle ne kadar uzun süreli temasi çindelerse ve onlardan ne kadar takviye alıyorlarsa bu beyin bölgesinin faaliyeti de o kadar çok oldu.

Bu ufak tek çalışma fakat aşkın ağrı kesici güçlerini gösteren tek çalışma değil. 
Stanford Üniversitesinde uygulanan tek inceleme işaret ediyor ki ihtiraslı aşk duyguları aynısı ağrı kesicilerle benzer şeklinde ağrı geçirebiliyor.

Diğer yandan, Michigan Üniversitesinin yürüttüğü tek çalışmadaki incelemeciler, ayrılıklar gibi sosyal reddedilmelerin aynısı fiziksel ağrı kadar can yakabileceğini gözler önüne serdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*