Filyasyon nedir

Filyasyon nedir

Filyasyon nedir

Filyasyon kelimesi, tıpta hastalığın kaynağını bulmak anlamına gelmektedir. Başka bir deyişle kaynak arama çalışmasıdır.

Bu çalışmalar neticesinde tehlikenin hala devam edip etmediği ve başka insanların risk altında olup olmadığı gibi önemli bilgiler elde edilebilmektedir.

Filyasyon çalışmaları, bulaşıcı hastalıklar mücadelede çok önemlidir.

Filyasyon nedir

“BİZİM GİBİ UYGULAYAN BAŞKA BİR ÜLKE OLMADI”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da düzenlediği basın toplantısında, “Filyasyon, bulaşıcı bir hastalıkla ilgili bulaş zincirinin taranmasının adıdır. Vaka artış hızını kontrol altına almayı bu yöntemle yaptık. Bizim gibi uygulayan başka bir ülke olmadı.” dedi.

Filyasyon nedir

“TEMAS ZİNCİRİNİN YARANMASININ ADIDIR”

Koca açıklamalarında şunları söyledi; “Türkiye’de hastalığın bir haftada en çok vaka sayısına ulaşması dördüncü haftada gerçekleşti. Dördüncü haftada Türkiye’de vaka artış sayısı düşüşe geçti. Şu anda virüsün yayılma hızını kontrol altına almış durumdayız. Bu ağırlıklı filyasyonla oldu. Filyasyon bulaşıcı bir hastalıkla ilgili temas zincirinin yaranmasının adıdır. Biz filasyon ile vaka sayısı azalmasını sağladık. Pozitif tanı konan hastaların her birinin temas ettiği kişilere ulaşıp onu taramaya başladık. Test neden herkese yapılmıyor şeklinde sorular oluyor. Filyasyon uygulaması soruya güçlü cevap getiriyor. Biz nokta atışı yapıyoruz. Yaygın temas taraması sıkı takip salgının önünü kesmenin yolu. Dünyanın büyük çoğunluğu ise filyasyon yerine tanı ve şikayetle başvuru yolunu izliyor. Türkiye’de ölüm artış hızındaki yavaşlama beşinci haftada gerçekleşti. Türkiye, ölüm artış hızını en erken yakalayan ülkedir.

Koca, Türkiye’de filyasyon ekibinin ortalama üç kişiden oluştuğunu ve aile hekimlerinin önemli bir rol oynadığını da aktardı.

Filyasyon nedir


Yazar: CimCime

Yayınlanma Tarihi: 15-04-2020

Kategori: Bilgi Panosu

Görüntüleme: 17 Defa

Bir cevap bırakın.