Sohbet Etme Becerisi

Sohbet Etme Becerisi

Sohbet Etme Becerisi, Sohbet Edebilme Becerimi Nasıl Geliştirebilirim?

Günümüz de karşımız da ki kişilerle iletişim sohbetleri kurma konusun da google ve arama motorlarından araştırmalar yapmaktayız. Bunun sonucun da bizi daha iyi yansıtabilecek konuları seçersek bizler için olumlu sonuçlar doğuracaktır.

İnsanlarla muhabbet etmeyi genellikle basit mı bulursunuz?
Çoğu insanda, tek sohbete başlama kanaati dahi tedirginlik yaratır; özellikle de tanımadıkları birisi ile olacaksa. Bu şahıslar çekingen bir yapıda olabilir.

“Neden söz etmeliyim? Sohbeti sebep başlatabilirim? Sebep sürdürebilirim?” gibi tasaları olur. Kendisine güvenen ve dışa dönük kişiler ise sohbete hâkim olma eğilimi gösterirler. Onların aşması lüzumlenen zorluk başkalarını konuşturmayı ve söylenenleri dinlemeyi öğrenmek olabilir. O durumda, ister çekingen, ister dışa dönük olalım, hepimizin sohbet sanatında gelişmeye devam etmemiz gerekir.

İşe Evde Başlayın
Sohbet becerinizi geliştirmeye nasıl evde başlayabiliriz?
Yapıcı sohbetlerin ailenin mutluluğuna devasa katkısı olabilir. Böyle tek sohbet yerine en başında kişilerin birbirine karşılıklı derince bir alaka duyması gerekir. Karşımızdaki kişiyle ilgileniyorsak, onunla etkileşim kurarız ve o bir şey söylemek istediğinde dinleriz. Farklı ehemmiyetli tek faktör de söylemeye kıymet tek şeylere sahip olmaktır. Kutsal Kitabı şahsi olarak okumak ve incelemek emeliyle derli toplu tek programımız varsa, insanlarla paylaşabileceğimiz defa şey olacak.

Her Gün araştırmak kitapçığındaki bulgular yerinde kullanılarak da sohbetler başlatılabilir. Belki o gün tarla hizmetinde hoş tek tecrübemiz oldu. Belki de bilgilendirici veyahut gülünç bişi okuduk. Bunları ailece uygulanan sıhhatli sohbetlerde paylaşma alışkanlığı edinmeliyiz. Bu, aile çevremiz dışındaki insanlarla da sohbet etmemize yardımcı olacak.

Tanıdık Olmayan Birisi ile Sohbet
Birçok insan tanımadığı birisi ile sohbete başlamakta tereddüt eder. Ancak,  hakikatlerini başkalarıyla paylaşmak amacıyla muhabbet etmeyi öğrenmek emeliyle içtenlikle gayret harcarlar. Bu alanda gelişmenize neler takviye edebilir? Şu şekilde düşünün: Tek insanla henüz evvel hiç karşılaşmamışsanız, o sizi tek ecnebi olarak görür. Onu sebep rahatlatabilirsiniz? Ateşli tek gülümseme ve arkadaşça tek selam buna yardımcı olabilir. Doğal, göz önünde bulundurulması lüzumlenen farklı şeyler de var.

Onun düşüncelerini ayırmış olabilirsiniz. Şayet onun zihninde ne olduğuyla ilgilenmeksizin kendisi zihninizdekiler ile ilgili sohbet etmeye çalışırsanız, pozitif mukabil verecek mi? Dikkatle gözlemlerseniz, insanların aklından geçenleri siz de fark edebilirsiniz.

Şahıs neşeli mu yok ise üzgün mü görünüyor? Ihtiyar, belki de hasta biri mi? Evde çocuklar olduğuna ait açıklanan var mı? Maddi vaziyeti iyi mi, yok ise geçim maçı  içerisinde mi görünüyor? Evinin dekorasyonu veyahut kendisinin üzerindeki takılar dinsel inancı ile ilgili tek düşünce sağlıyor mu? Karşılaştığınızda ilk sözlerinizi bunları hesaba katarak söylerseniz şahıs sizi kendisi ile ortak alaka alanları olan biri olarak görebilir. Ev sahibiyle surat yüze görüşemiyor, belki kapının arkasından yalnızca sesini duyuyorsanız, bundan sebep tek netice çıkarabilirsiniz? Şahıs korkuyor olabilir. Bu ipucundan yararlanıp kapı arkasından tek sohbet başlatabilir misiniz?

Bazı milletlerde bireyi sohbete çekmek kendinizden söz etmekle olası olabilir; geçmişinizi, sebep kapısına geldiğinizi, sebep Tanrı’ya inandığınızı, araştırmaya sebep başladığınızı ve size sebep yardımcı olduğunu söyleyebilirsiniz. Kuşkusuz, bunun sağduyuyla ve amacı akılda tutarak yapması gerekir. Neticede şahıs kendisi ile ve meselelere bakış açısıyla alakalı tek şeyler söylemek isteyebilir. Bazı kültürlerde yabancılara misafirperverlik göstermek âdettir.

İnsanlar sizi rahatlıkla içeri çağrı edebilirler. Oturduktan ardından, nezaketle evdekilerin hatırını sorar ve cevabı içtenlikle dinlerseniz, ev sahibi de sizin  söyleyeceklerinizi aynısı ilgiyle dinleyebilir. Kimi toplumlarda ziyaretçilerle henüz yakından ilgilenilir; bu sebepten de hal hatır sorma işi oldukça uzun sürebilir. Bu sırada sizinle aralarında ortak noktalar bulabilirler. Bu da ruhi konular üstüne uygulanan faydalı tek sohbetle sonuçlanabilir.

Sahanızda sizden değişik dil konuşan defa şahıs varsa ne olacak? Bu insanlarla sebep etkileşim kurabilirsiniz? Bu dillerin bazılarındaki basit selamlama sözcüklerini  dahi öğrenseniz, kişiler kendileriyle ilgilendiğinizi fark edecekler. Bu henüz iyi iletişimle sonuçlanabilir.

Sohbet Nasıl Sürdürülebilir?
Sohbeti sürdürebilmek yerine, karşınızdaki bireyin düşüncelerine alaka duyun. Şayet istiyorsa, kendisini ifade etmeye teşvik edin. Buna iyi seçilmiş sualler yardımcı olabilir. En iyisi bakış açısını meydana koyan sorulardır, zira onlar çoğunlukla ‘evet’ veyahut ‘hayır’dan daha geniş tek cevap gerektirirler. Mesela, yöre insanlarını ilgilendiren tek problemden söz ettikten ardından şu şekilde sorabilirsiniz: “Size göre, bu vaziyete meydan veren nedir?” veyahut “Sizce çözüm nedir?” Soru sorduktan ardından karşınızdakinin cevabını ilgiyle dinleyin. Samimi ilginizi belirtecek tek söz söyleyin, başınızı karıştırın ya da tek jest yapın. Sözünü kesmeyin. Söylenenler üstünde ön yargısız düşünün. “İşitmekte ivedi, söylemekte ağır” olun. Karşılık verirken söylediklerini içtenlikle dinlediğinizi gösterin.

Yine de, sorularınızı herkesin yanıtlamayacağının farkında olun. Bazılarından gelebilecek tek cevap merakla bakmak veyahut gülümsemek şeklinde olabilir. Diğerleri ise tekilce evet veyahut hayır diyebilir. Moralinizi bozmayın. Sabırlı olun. Sohbeti zorla sürdürmeye çalışmayın. Şahıs dinlemeye istekliyse, yapıcı kanaatleri onunla paylaşmak yerine fırsattan yararlanın. Zamanla şahıs sizi arkadaşı olarak görmeye başlayabilir. Belki ardından düşüncelerini sizinle henüz ferah paylaşacaktır.

İnsanlarla konuşurken, ileri görüşmelerinizi de göz önünde bulundurun. Şayet şahıs birçok sual meydana atarsa, bazılarını yanıtlayın, tek veyahut ikisini ise ileri sohbetinize bırakın. Araştırma inşa etmeyi, ardından da neticeleri onunla paylaşmayı önerin. Soru sormuyorsa, onu ilgilendireceğine inandığınız tek soruyla sohbeti noktalayabilirsiniz. Tek daha ki gelişinizde bunun üstünde konuşmayı önerin.

İman Kardeşlerinizle Birlikteyken
Kardeşlerimize duyduğumuz sevgi bizde onları tarife talebi yaratmalı. Sebep tek başlangıç yapabilirsiniz? Kendisi adınızı söyleyip karşınızdakinin ismini sorabilirsiniz. Ona hakikati nasıl öğrendiğini sormak çoğunlukla enteresan tek sohbetle sonuca erer ve birbirinizi henüz yakından tarif etmenize takviye eder. Şahsınızı iyi ifade edemeseniz de, çabanız karşınızdaki şahsa onunla ilgilendiğinizi gösterecektir ve ehemmiyetli olan budur. Cemaatinizden birisi ile manalı tek sohbet yapmanıza hangi şeyler katkıda bulunur? Şahsa ve ailesine samimi tek alaka gösterin. Iman sonrası mı konuşuyorsunuz? Şayet öyleyse imanda faydalı bulduğunuz düşünceleri belirtin. Bu, her ikiniz yönünden de faydalı olabilir.

Gözcü Kulesi ve Uyan! dergilerinin nihai sayılarında ilginizi çeken bir noktadan söz edebilirsiniz. Bu tek imtihan gibi veyahut azamet için yapılmamalı. Bunu bilhassa beğeni aldığınız bişiyi paylaşmak amacıyla yapın. Vaizlik Eğitim İbadetindeki tek göreviniz ile ilgili konuşabilir ve onun sebep yapılabileceğine ait görüş alışverişinde bulunabilirsiniz. Tarla hizmetindeki tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz.

Tabii, insanlara duyduğumuz alaka bizi fazlası sefer onlar ile ilgili, söyledikleri ve gerçekleştirdikleri ile ilgili konuşmaya yöneltir. Esprili konuşmayı da sevebiliriz. Sözlerimiz yapıcı olacak mı? Tanrı’nın Sözündeki öğüdü yürekten benimser ve Tanrısal sevgiyle hareket edersek, kesinlikle yapıcı şekilde konuşacağız.

Tarla hizmetine katılmadan evvel hazırlık yapıyoruz. Sebep dostlarımızla sohbetlerimizde paylaşmak emeliyle de eskiden enteresan tek şeyler düşünmeyelim? Bu tür enteresan şeyler okuduğunuzda veyahut duyduğunuzda başkalarıyla paylaşmak dilediğiniz noktaları zihninizin tek köşesine yerleştirin. Şunlar zaman içinde birikip çoğalacak; böylelikle aralarından tercih yapabileceksiniz. Bunu yapmakla günlük hayatın sıradan etkinlikleri dışında, değişik konulardan söz etme imkanı bulacaksınız. Fakat her şeyden önemlisi, konuşma tarzınız Tanrı’nın Sözünün sizin yerine ne kadar değerli olduğunu göstersin!

Sohbet Başlatma Yöntemleri
Yöresel âdetlere uyun
İçten tek övgüde bulunun
Karşılıklı alaka duyulan tek noktadan söz edin
Bakış açısını meydana koyan tek sual sorun

Sohbet Sürdürmeye Yardım Eden Nitelikler
Neşeli tek tutum
Sıcaklık ve içtenlik
Uygun şahsi ilgi

Alıntı


Yazar: CimCime

Yayınlanma Tarihi: 17-05-2020

Kategori: Makaleler

Görüntüleme: 41 Defa

Bir cevap bırakın.