Sohbet etme sanatını geliştirmenin yolları

Sohbet etme sanatını geliştirmenin yolları

Sohbet etme sanatını geliştirmenin yolları nelerdir?

Öncelikle sohbet konusunun çok farklı yönleri vardır. Genel de insanlar işine yaradığı konular üzerinde durup konuşmayı daha çok tercih etmektedir. Zaman zaman sohbet esnasında hepimizin başına geldiği olmuştur. Zaman boşluğunda saniyelik düşünme yaptığım da söylemek istediğimiz kelimeleri aramaktayız ve bir türlü bu kelimeleri bir düzene sokup karşımızda ki kişiye aktaramama gibi duygulara kapılabiliriz. Bu tür şeyler zor bir anda insanın karşısına çıktığın da, heyecana kapıldığımız da ve övme gibi durumlarda ne diyeceğimizi bilemediğimiz esnada karşımıza çıkmaktadır. Bu kendimize tek hayat gibi gelen sessizlikler. Çoğunlukla de mesele, ne diyeceğimizi bilememekten defa, söylenecek en doğru sözü bulmaya çalışmamızdır.

İş ortamında veyahut hiç tanımadığımız kişilerle sebep etkileşim kurabiliriz?

Sohbet etmeyi sanat durumuna dönüştürmek isteyenler sohbet etme yeteneği, tesirli sohbet, kesintisiz ve güzel sohbet etmek İş ortamında, bazı durumlarda tek toplantı evvel, bazı durumlarda koridorda ya da asansörde karşılaştığımız şahıslarla yaptığımız ufak sohbetlerin değerini hiç düşündünüz mü?

Çok kolay ve ehemmiyetsiz görünen bu sohbetlerin ilişkilerimize, hem de bazen işimize ya da kariyerimize tesiri devasa olabilir.
İş dışındaki konularla alakalı kısa sohbetler yürütebilmek, her türlü iş ilişkisinde ehemmiyetli tek beceridir. Bilhassa devasa tek firmada çalışıyorsanız, böyle tesadüfi karşılaşmalar ve kısa sohbetler, çevremizi genişletmek ve pozitif tek gözlem yaratmak için bazı durumlarda elinizdeki tek baht olabilir.

Bu tür sohbetlerin farkını, çoğunlukla müddetleri ve hususları oluşturur. Ayaküstü uygulanan sohbetler, tarafsız ve görece ehemmiyetsiz bir hususta uygulanan kısa konuşma kesitleridir. Bu sohbetler genellikle koridor, mutfak, abiye, asansör, servis, yemekhane gibi mekanlarda gerçekleşebildiği gibi, kokteyl, toplantılar, iş yemekleri ve mülakatlar da kısa sohbetlerin yürütüldüğü ortamlar olabilmektedir.

Bu tür mekanlarda kişilerin yanına gittikçe, icabında kendimizi tanıttıktan ardından, kısa tek sohbete başlayabiliriz. Mesela tek kokteylde, tanıdığımız tek bireyin yanısıra tüm akşamı geçirmekle kıyaslandığında, konfor alanımızın dışına çıkmamızı gerektirecek zor tek hüküm olabilmekle beraber, profesyonel ve sosyal yönden katkıları devasa olan tek yetenek geliştirdiğimizi bize hatırlatmamız, cesaretimizi toplayarak tanımadığımız tek küme ile iletişim kurmamıza yardımcı olabilir.

Özellikle kalabalık ortamlarda “sohbet fobisi”, gereğinden çok yemek yememize, alkol içmemize ve nikotin içmemize sebep bulunabildiği için, ‘sağlıksız’ tek vaziyet olarak tanımlanabilir!

Kısa sohbetlerin en zor kısmı, çoğunlukla, açılış cümleleridir.
“Parti defa güzel. Herkes defa eğleniyor.”
“Eğitim defa iyi geçiyor. Verilen örneklerin hepsi programa yönelik, realite örnekler.”
“Daha evvel bu hususta tek konferansa katılmamıştım. Mevzu defa ilginç.”
“Buranın yemekleri bayağı güzelmiş.”
gibi tümceler, etkileşim sürecini başlatmak yerine kullanılabilecek örnekledir.
Yanıt gerektirdikleri yerine, sohbeti açmak yerine sual sormak da makul bir yöntem olabilir – doğal cevaplayan bireyi zor halde bırakabilecek tek sual bulunmadığı sürece.
“Bugün bu trafikte sebep gelebildiniz?”
“Hiç golf oynadınız mı?”
“Hangi kısımda çalışıyorsunuz?”

Ayaküstü uygulanan sohbetlerde kişilerin karşılıklı olarak alakasını çekecek ortak tek sohbet hususu bulmak basit olmayabilir. Bu süreci kolaylaştırmak yerine uygulayabileceğimiz kimi hazırlık teknikleri bulunuyor:.

Gün içerisinde minimum tek gazete ve ayda birkaç mecmua okuyun. Farklı tek şehir ya da ülkede olduğunuz hallerde mahalli yayınlara da tek göz atmayı unutmayın.  Çevrenizi gözlemleyin. Hava vaziyeti, kültürel etkinlikler, inşaat halindeki yeni binalar, trafik her şey tek sohbet hususu olabilir. Sektörel mecmuaları ve internet sitelerini ilgi edin. Bu yayınlar, işinizle alakalı aktüel bulgular almanızı sağlayacaktır. Böyle gazete ve dergilerde bulunan yeni terfi ve aktarım haberleri, yeni tanıştığınız şahıslar ile ortak tanıdıklar bulmanıza bile yardımcı olabilir. Enteresan hikayeler, istatistikler ve durumlardan meydana gelen yazılı tek veri tabanınız olsun.
Bunların dışında kısa sohbetlerde değinilebilecek konular kadar, değinilmemesi lüzumlenen konulara da ilgi göstermek lazım:

DEĞİNİLEBİLECEK KONULAR DEĞİNİLMEMESİ LÜZUMLENEN KONULAR
– Hava vaziyeti – Kendisi sağlığımız
– Trafik – Karşımızdaki bireyin sağlığı
– Spor – Fiyatlar, gelir durumu
– Yolcu – Başımızdan geride bıraktığımız şanssız olaylar
– Etraf – Soğuk espriler
– Bulunulan kent – Açık hikayeler
– Ortak denemeler – Dedikodu
– Kitaplar – Din
– Sanat – Kalifiye yaşam konusunda şahsi detaylar

Satış ya da halkla ilişkiler alanlarında çalışanlar gibi, işiniz sürekli olarak böyle sohbetlerde bulunmanızı gerektiriyorsa, örneğin, günlük olarak tek tek mevzu seçip (farklı insanlarla konuştuğunuz dan güvenilir olduğunuz sürece!) aynısı sohbet konusunu değişik ortamlarda yeniden açabilirsiniz.

Tabii iş ortamında aynısı insanların daimi aynısı konulardan bahsediyor olması, etrafı yerine sıkıcı da olabilmektedir. Mesela bazı erkekler yerine “Nedir şu bizim grubun hali?” tümcesi, sohbet başlangıcı olarak “Nasılsın?” manası bile taşıyabilmektedir. Spor konusunda daimi kendisini yeniden eden tümceler, bu konuya çok ilgi duymayan çalışanlara sıkıcı gelebilir. Veyahut aynı anda bazen çocuk sahibi çalışanlar, daimi çocuklarından söz ederek kendilerini yeniden edebilmektedir. Bu manada sohbetlerimizin çevremizdeki insanları ilgilendiren, başkalarının da dahil olabileceği konulara odaklandığından güvenilir olmak önemlidir. Doğal bu çocuğu olmayan tek şahsa çocuklarımızdan bahsedemeyeceğiz veyahut futboldan anlamayan tek şahsa tek mücadele anımızı anlatamayacağız anlamına da gelmez. Ilgi etmemiz lüzumlenen, sohbetin dozunu iyi ayarlayabilmek!

Sohbetler esnasında hepimizin başına gelmiştir, tek saniyelik tek zaman boşluğunun kendimize tek saat gibi geldiği, makul kelimeleri arayıp da tek türlü bulamadığımız anlar. Bazı durumlarda zor tek vaziyet karşısında, bazı durumlarda heyecandan, bazense sırf tek övgü karşısında ne diyeceğimizi bilemediğimizden meydana çıkar bu kendimize tek hayat gibi gelen sessizlikler. Çoğunlukla de mesele, ne diyeceğimizi bilememekten defa, söylenecek en doğru sözü bulmaya çalışmamızdır.

Tabii, böyle hallerde sükut, her vakit altın değildir. Bilhassa aniden duyduğumuz kötü tek haber karşısında söylediklerimiz, sihirli tek sopa gibi karşımızdaki bireyin kendini henüz iyi hissetmesini sağlamayacaktır. Elimizden gelen, meselesi ortadan kaldırmak değil, anlayış ve desteğimizi dile getirmek ve karşımızdaki bireyi dinlemektir. Kısa sohbetlerde dinleme becerileri ve gövde dili de makul tek biçimde kullanılmalıdır. Sohbetler esnasında iletişimimizin açık, net ve anlaşılır olması temel kaidelerden biridir. Bu noktada argo kelimeler kullanmamak, teknik terimlere yer vermemek, cümlelerimizin içerisinde ecnebi dilde kelime ya da kısaltmalar kullanmamak kimi kolay tedbirler olabilir.

Bu süreçte gülümsemek, etkileşim merkezimizin açık bulunduğu tek duruş şeklini benimsemek, balanslı tek göz ilişkisi kurmak, öne doğru hafifçe eğilmek, sakin ve anlaşılır tek ses tonu kullanmak, gövde dili yönünden pozitif alaka göstergeleri olacaktır. Bu tür tek sohbetin nihayetinde, kendisi bize alttaki sualleri sorabiliriz:
– Makul zaman gülümsedim mi?
– Gülümsemem tabii ve samimi miydi?
– Duruşum açık mıydı?
– Kollarımı göğsümde kavuşturmamaya ilgi ettim mi?
– Geri çekilmek adına, alakamı belirlenmiş edecek şeklinde öne doğru eğilmeye ilgi ettim mi?
– Ses tonum hevesli ve sakin miydi?
– Ortalama %80 oranında göz ilişkisi kurdum mu?
– İlgilendiğimi ve söylenenleri ilgi ettiğimi gösterecek şeklinde ara ara başımı hafifçe aşağı-yukarı salladım mı?

Dikkat etmemiz lüzumlenen tek ehemmiyetli kaide da, aynısı bireyin yanı sıra uzun zamanlı olarak kalmamaktır. En uygun ayaküstü sohbet müddetinin, 4 – 7 dakika arasında bulunduğu söylenebilir.
Sohbet ortamından terk etmek istediğimizde, “Tanıştığımıza hoşnut oldum. Ben gidip bir miktar henüz kahve alacağım.”
“Memnun oldum. Birazdan tek toplantım var; toplantı başlamadan işlerimi toparlamam gerekiyor.” gibi tümcelerden faydalanabiliriz.
Kısa sohbetlerin en ehemmiyetli faydası, çalışanların birbirlerini iş dışındaki özellikleriyle de tarife imkanını yaratmasıdır. Çalışma zamanımızın devasa tek kısmını ayırmamak şartıyla, gün içerisinde birkaç dakika kısa sohbet ortamları oluşturarak şahıslara alaka göstermenin, böylece ‘sosyal’ ve ‘ulaşılabilir’ tek imaj yaratmanın ne zararı olabilir ki?

Unutmayın: Gülümsemek, her sohbetin ve iletişimin anahtarıdır. Hoş sohbetler dileriz. 🙂

Alıntı.


Yazar: CimCime

Yayınlanma Tarihi: 17-05-2020

Kategori: Makaleler

Görüntüleme: 24 Defa

Bir cevap bırakın.