Sohbeti Başlatmanın Yolları

Sohbeti Başlatmanın Yolları

Sohbeti Başlatmanın Yolları, Konuşacak Bir Şey Olmadığı Zaman Sohbeti Nasıl Başlatabilirim?

Genellikle sohbet ilişkilerinde diyalog ilişkisinin devamını sağlanabilmesi için konuşmayı aksatmadan devamını getirmeliyiz. Konuşma esnasın da kopukluklar olursa bu daha çok diyaloğu olumsuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden aşağı da ele aldığımız yazının sizlere faydalı olabileceğini düşündük ve sizler için paylaştık. Keyifli okumalar dileriz.

Birini tanımak yerine sohbeti başlatmak veyahut meydana gelen acayip sessizlikleri bozmak defa gerilimli bir şey olabilir. Konuşacak bir şey olmadığında ne tür sohbet başlatacağını öğrenmek yerine bu makaleyi okuyabilirsin.

Konuşacak Şeyler Bulmak
Bulunduğunuz yer veyahut bölge ile ilgili yorum yap. Ile ilgili konuşabileceğin bir şey var mı diye çevresine bak. Yer ya da bölge ile ilgili uygulanabilecek yorum örnekleri şunlar olabilir: “Bu mükemmel tek oda!”, “İkramlar defa güzel!”, “Bu manzaraya bayılıyorum!” veyahut “Ne şirin köpek!”

Açık uçlu tek sual sor. Fazlası insan kendileri ile ilgili konuşmayı sever; sohbeti başlatan şahıs olarak karşındakinin konuşmasını sağlamak senin görevindir. Açık uçlu sorular, cevaben evet veyahut hayır değil de tek yorumlama gerektiren sorulardır. Açık uçlu sualler genellikle kim, ne vakit, ne, sebep, nerede ve sebep gibi sual kelimeleriyle başlar. Yanıtı evet ya da hayır olan sualler ise mısın misin gibi sual ekleri ile suallen sorulardır.
 Kapalı uçlu sorular: “Kitapları sever misin?”, “Bu üniversiteye henüz evvel gelmiş miydin?”, “İlkbaharı sever misin?”, “Rahatsız etmiyorum değil mi?” ya da “Buraya sık sık gelir misin?”
 Açık uçlu sorular: “Nasıl kitapları seviyorsun?”, “Üniversitede hangi kısmı okudun?” “En defa hangi mevsimi seviyorsun? Neden?”, “Şu anda ne yapıyorsun?” ya da “Buralarda sevdiğin tek mekân var mı?”
Genel yorumlarla açık uçlu sualleri birleştirmeyi öğren. Genel tek yorumu ya da açık uçlu tek suali tek başına kullandığında acayip veyahut ilgisiz görünebilir, bu yüzden henüz iyi sonuçlanması yerine bu ikisini beraber kullan. Örneğin:
 “Çantan defa güzelmiş. Nereden aldın?” Bu sual vasıtası ile karşındaki şahıs alışverişe gittikleri gün ve hayat sürdürdükleri gülünç hadiseler ile ilgili konuşabilir, tam tersi ise şu şekilde olur: “Çantan defa güzelmiş.” “Teşekkür ederim.” (Sohbet biter)
 “Açık büfe defa güzel değil mi? En sevdiğin yemek hangisi?” Açık uçlu tek sual sormak yararlıdır zira devamında classic tek açık uçlu sual olan “Neden?” sualini sorabilirsin.
 “Ne kadar defa katılımcı var! En fazla hangi konuşmacıyı seviyorsun?”
 “Kostümün defa güzelmiş. En sevdiğin bilim kompu filmi hangisi?”

Evcil hayvanlar ile ilgili konuş. Evcil hayvan hususu, ile ilgili konuşacak farklı ortak tek noktan olmayan birisiyle konuşurken fazlası sefer faydalı olur. Genel olarak hayvanları seviyorsan hayvanları seven başka insanlarla kedi, köpek, kuş, beygir çevresinden hangisini daha fazla sevdiği veyahut vahşi tabiat hayvanlarını sevip sevmediği hakkında konuşarak basitçe etkileşim kurabilirsin. Kendisi evcil hayvanın ile ilgili konuşman kimi insanlara sinir bozucu gelebilir, fakat insanlara evcil hayvanları ile ilgili soru sorarak konuşmaya ve iyi zaman geçirmeye başlamalarını sağlayabilirsin.

Güncel olaylardan bahset. Büyük ihtimalle bu, karşındaki bireyin de bildiği tek mevzu olacaktır fakat bilmiyorsa da henüz iyi, bu mevzu ile ilgili konuşabilirsin.
Haberleri oku veya takip et ve sohbet başlatacağın vakit şu şekilde tek sual sor mesela: “Helikopter kazasını işittin mu? Şaka gibi!”

Önceki konuşmalarınızdan yararlan. Karşındaki şahıs eskiden tanıdığın biriyse kafanda oluşturduğun henüz evvel konuştuğunuz şeyler listesini tek gözden geçir ve bu konulardan biri ile devam et. Çocuklarıyla alakalı ehemmiyetli tek hadise, çalıştığı projelerden biri veyahut seninle paylaştığı kötü tek haber, bu konulara misal gösterilebilir. Böylelikle hem konuşacak bişi bulmuş olursun hatta konuşmalarınıza ehemmiyet verildiğini ve karşındaki bireyin problemlerine ve yaşadıklarına bunları hatırlayacak kadar kıymet verildiğini göstermiş olursun.

Cevaplaması basit sualler sor. Kimi sualleri yanıtlamak diğerlerine göre henüz zordur. Biri sana hafta sonu planının ne olduğunu sorduğunda “Hafta sonu planlarımı şimdiden düşünmek istemiyorum… bu suali yanıtlamak mecburiyetinde mıyım şimdi?” diye düşündüğün oldu mu hiç? Fazlası insan “Bugün ne yapıyorsun?” veyahut “Okul sence de defa sıkıcı değil mi?” gibi basit sualleri seçenek eder. Hem böylelikle konuşma henüz kesintisiz gerçekleşir ve henüz ferah hissettirir.

Karşındaki bireyin duygularına karşı duyarlı ol. Aşırı meraklı sualler sorma. Karşındaki bireyin konuşmayı seçenek etmeyeceği konular ile ilgili sual sormamaya ilgi et.
Örneğin, kimi kişiler tek diplomaları veyahut kabiliyetleri olmaması, derli toplu tek ilişkileri olmaması ya da kiloları gibi titiz oldukları konular ile ilgili konuşmaktan hoşlanmazlar. Karşındaki bireyi henüz tam anlamıyla tanımıyor olsan dahi yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile düşünceli olmaya çalış.

Sohbet Etmenin Esas Kaidelerini Unutma
Korkularından kurtul. Birdenbire birisiyle sohbet edemeyeceğin korkusuna kapılıyorsan bunun sebebi büyük ihtimalle kendisine daimi sıkıcı olduğunu, yeterince iyi ve ehemmiyetli olmadığını veyahut karşındaki bireyin Süresini boşa harcadığını söylemendir. Tüm şunlar dilinin bağlanmasına neden olabilir. Muhabbeti eder iken mahcup hissetmek alışılmadık tek vaziyet değildir fakat sohbet etme ile ilgili üretken olmanı engeller.
 Ferah ol. Konuştuğunuz havadan sudan konular büyük ihtimalle karşındaki bireyin aklında aylarca kalmayacaktır. Kırıcı ve acayip bişi bulunmadığı müddetçe (karşındaki şahıs tuhaf şeylere ilgiliyse vaziyet farklı tabii) aklına gelen herhangi bir şeyi söyleyebilirsin.
 Herkesin bazı zamanlar bu tür şüphelere düştüğünü fakat insanlarla etkileşim kurabilmek yerine bu şüpheleri aşman gerekliliğini unutma. Karşındaki bireyin seni yargılamadığını düşünerek kendisini rahatlat. Yargılıyor olsa dahi bunun yaşamına ehemmiyetli tek tesiri olmayacaktır, bu sebepten rahatlayabilirsin.

Gerekirse kendisini tanıt. Karşındaki bireyi tanımıyorsan aranızdaki buzları eritmek gayet kolaydır: karşındaki şahsa sana yaklaşabileceği izlenimi ver, bu şahsa ismini söyle, tokalaşmak yerine elini uzat ve gülümse. Bu hem kibar tek davranıştır hatta sohbet başlatmak yerine iyi tek yoldur. Ama bazı durumlarda tanışma faslı sohbet bittikten sonraya da bırakılabilir.

Havadan sudan konuşarak sohbeti sürdür. Havadan sudan konuşmalar sohbetinizin ferah ve kolay olmasını sağlar, bu da daha birbirini yeni tarif etmeye başlayan kişiler için faydalı tek şeydir. Katı düşüncelerin savunulduğu tek tartışmadan ziyade havadan sudan konuşmalar yakınlık kurmak ve benzerliklerinizi kavramak yerine faydalı olacaktır.
 Havadan sudan konuşmalar; yazdığın blog ya da internet siten, aldığın yeni otomobil, ev tadilatı, çocuklarının okuldaki başarısı, tatil tasarıları, yeni ektiğin bahçen ya da yakın vakitte okuduğun güzel tek kitap gibi konular ile ilgili olabilir.
 Ama siyaset, dini inanç, nükleer silahlanma, nükleer füzyon veyahut başka biri ile ilgili uygulanan eleştirilerle (özellikle beraber katıldığınız faaliyeti tertip eden kişi ya da aktivite ile ilgili eleştiriler) alakalı olmamalıdır.
 Hava ile ilgili bahsetmek bir miktar basmakalıp olsa da şayet havayla alakalı alışılmadık tek vaziyet varsa bu güzel tek sohbet hususu olur.

Sohbet ettiğin kişiyle ahenk içerisinde ol. Karşındaki şahıs konuşmaya başladığında sohbeti kesintisiz tek şeklinde devam ettirmek yerine onun söylediklerini Ilgi et.
Karşındaki kişinin söylediklerini düşünebilmek ve ne hissettiği ile ilgili düşünce sahibi olmak yerine aktif tek şeklinde dinle.
 Suallen sualleri cevap ver, konuştukları şey ile ilgili sualler sor, konuşmada tek duraksama olduğunda konuyu değiştir ve karşındaki bireyin minimum senin kadar (ya da senden henüz fazla) konuştuğundan güvenilir ol.

Zaman vakit karşındaki bireyin ismini söyle. Böylelikle hem ismini unutmazsın hatta bu karşıdaki bireyin hoşuna gidecek tek hürmet gösterisidir ve onun henüz ferah hissetmesini sağlar. Sohbete henüz şahsi tek şeklinde geldiğini gösterir ve sohbetinizin düzmece olmamasını ve içten tek sohbet olmasını sağlar. Konuşma sırası sana her geçtiğinde karşındaki bireyin adını tek kere söylemen yerinde olacaktır. Bununla birlikte her sohbetinde karşındaki bireyin ismini minimum tek kere söylemelisin.
Onay bildiren ifadeler kullan. Daimi bahsetmek mecburiyetinde dahi değilsin; onaylayan tek şeklinde kafanı sallayabilir, “hı hı“, “ya“, “hım“ diyebilir veyahut ”Öyle mi?”,”Cidden mi!”, ”Sen ne yaptın/dedin peki sonra?” ve ”Harika!” gibi karşındaki bireyin konuşmaya devam etmesini sağlayacak ifadeler kullanabilirsin.

Vücut dilinle açık ve anlayışlı olduğunu göster. Onaylar tek şeklinde kafanı salla, gözünü dikmeden içten tek şeklinde göz ilişkisi kur ve konuştuğun şahsa doğru hafifçe eğil. Elini arada sırada kalbinin üstüne koy hem de hislerini dokunarak aut vuran biriysen karşındaki bireyin koluna dokunabilirsin. Bu yolla insanların henüz ferah hissetmesini ve sohbetlerinin henüz tabii olmasını sağlayabilirsin.
– Ecnebi veyahut iyi tanımadığın birisi ile konuşuyorsan şahsi bölgesine hürmet göster.
Sohbete olan ilgini kaybetme. İlgin ve odağın karşındaki kişide olsun. Içerisine kapanmak adına meraklı tek tavır sergile. Sohbetin ferah ilerlemesi ve sohbeti devam ettirecek yeni konular bulmak yönünden bunu inşa etmek önemlidir. Böylelikle aynısı kişiyle gelecekte yeniden sohbet ettiğinde konuşacak yeni şeylerin de olmuş olur.
Karşındaki bireyi ilgiyle dinlersen ilk konuşmanızda söz ettiği şeyler ile ilgili ona ardından sualler sorabilirsin!
Doğal reaksiyonlar ver. Karşındaki şahıs gülünç tek yorum veyahut şaka yaptığında gülümse ve kahkaha at. Fakat zorla gülme zira bu utanç verici olur; kafanı sallayarak gülümse veyahut gülümseyip kafanı sallayarak aşağı eğ.
Sohbet başlatma ile ilgili kolay yap. İlk başlarda bir miktar toyluk yapabilirsin, fakat iyi tek sohbet başlatmak, denedikçe henüz basit duruma gelir. İnsanlarla sohbet faktör lüzumlenen her vaziyeti kolay inşa etmek yerine tek fırsat olarak gör ve her deneyişinde sebep gelişme kaydettiğine ilgi et.

Sohbetin Enteresan Olmasını Sağla
Karşındaki bireyin hareketlerine göre davran. Şayet alakalı gözüküyorsa devam et. Daimi saatine bakıyorsa hem de henüz da kötüsü kaçmak yerine fırsat kolluyorsa defa epey zamandır konuşuyorsun demektir. Sohbetin oldukça hoş olmasını ve karşındaki bireyin seninle yeniden sohbet etmek istemesini sağlamak yönünden onun işaretlerini takip edebilmek önemlidir.
– Bu bazı durumlarda öğrenmesi zor tek yetenek gibi görünebilir fakat denemelisin. Fakat bu yolla kendisini geliştirebilirsin.

Duyusal kelimeler kullan. Bu kelimeler, “görmek”, “hayal etmek”, “hissetmek”, “anlamak” gibi kelimelerdir ve sohbetin tek parçası olarak karşındaki insanın kafasında betimsel tek fotoğraf oluşturmasına takviye eder. Bu, sohbetin henüz cazip olmasını sağlar ve konuştuğun bireyi bu yolla etkileyebilirsin. Örneğin:
 Tek sene ardından kendinin nerede görüyorsun?
 Borsa dalgalanmaları konusunda ne hissediyorsun?
 Şehirsel dönüşüm konusunda ne hissediyorsun?

Dengeyi sağla. Sohbeti başlatan şahıs olarak sohbetin işlek kalmasını sağlamak öncelikle senin sorumluluğundadır. Konuştuğun şahıs aktif dinlemeye geçtiyse ve sana açık uçlu sualler sormaya başlarsa ne yaparsın? Tek kaç seçeneğin var:
 Bunu kendin ile ilgili konuşman yerine karşındaki bireyin tek işareti olarak değerlendir, fakat abartma. Söyleyeceğin şeyler bittikten ardından yeniden açık uçlu suallerle ve aktif dinlemeyle karşındaki bireyi sohbete dâhil etmeyi unutma.
 Sohbetin alaka odağı olmak istemiyorsan alakayı kendinden uzaklaştır. Şu şekilde bişi söyleyebilrsin: “Harry Potter kitaplarını seviyorum. En fazla nihai kitabı sevmiştim. Durmadan ben konuşmayayım ama. Senin seride en sevdiğin kitaplar hangileriydi?”
 Suale soruyla yanıt ver. Örneğin: Karşındaki şahıs “Bu kadar erken çıkmayı sebep başardın?” diye tek sual sorduğunda “Asıl sen sebep başardın?” diye yanıt verebilirsin. Karşındaki şahıs vakanın kendiyle alakalı bölümünü anlatmaya dalıp suali ilk kendisinin sorduğunu unutacaktır!

Duraklamalardan korkma. Konuyu değiştirmek ve sohbeti yine canlandırmak hem de kısa müddetliğine soluklanmak yerine duraklamalardan yararlanabilirsin. Suskunluğun devam etmesine destur veriyorsan işte o vakit endişelenmelisin. Tabii tek şeklinde tek ileri konuya geçtiğin veyahut destur isteyip sohbeti bitirdiğin müddetçe mesele yoktur, gerilim yapman gerekmez.

Karşındaki bireyin rahatsız hissetmesine sebep olma. Senin yanısıra acayip ve rahatsız hisseden şahıslara hürmetli tek şeklinde mukabil ver. Konuştuğun şahıs seninle tek şeyler paylaşmak ile ilgili alakasız ve çekingense defa çok ısrar etme. İleri gitmeden evvel iyi düşün.
 Konuştuğun şahıs yanıt vermekte çekingen davranıyorsa defa çok sual sorma.
Sohbeti bitir. Arkadaşlarınla buluşacağın yerine ya da yetişmen lüzumlenen tek toplantın bulunduğu yerine defa kısa konuşabileceğini ifade ederek sohbete başlamak mükemmel tek fikirdir. Böylelikle konuştuğun şahıs de fazla zaman bahsetmek mecburiyetinde bulunmadığı yerine rahatlayabilir ve şayet sohbet ilerlemezse ikiniz yerine de sohbeti son vermek henüz basit olur. Fakat sohbet iyi gidiyorsa karşındaki bireyin yanından ayrılmayı istediğin kadar erteleyebilirsin.
 Yalnız bunu yapar iken abartmamalısın, karşındaki şahıs onunla bahsetmek istemediğini ve arkadaşlarınla olmayı seçenek ettiğini düşünür. Bu numarayı tek iki kere kullan sadece.

İpuçları
 Ferah davran. Gergin tek durumdayken sohbet başlatmak defa zordur.
 Buzları eritmek yerine iltifat etmek daima iyi tek fikirdir.
 Anlaşılır tek şeklinde konuş ve konuşurken tek emelin olsun. Mırıldanarak konuşursan sohbet etmek defa henüz zor olur.
 Mahcup biriysen konuşurken kendisini ferah hissettiğin tek iki konuyu eskiden düşünmen faydalı olacaktır.
 Etkileşim kurarken beden dilini kullanmaya çalış. Böylelikle karşındaki şahıs konuşmaya henüz dâhil hisseder ve sohbetiniz henüz uzun sürer.
 Sohbet ettiğin bireyin seninle bahsetmek ile ilgili alakalı olmasından güvenilir ol. Gülümsemelisin ve konuşurken hiçbir zaman karşındaki bireyin sözünü kesmemelisin.
 Kiminle konuşursan konuş onunla kesinlikle ortak tek noktan olduğunu unutma. Hepimiz aynısı hava vaziyetinden etkileniyoruz, güzel yemeklerden ve kahkaha atmaktan hoşlanıyoruz. Konuşacağın şey ile ilgili şüpheye düşersen karşındaki şahsa sebep orada olduğunu sor. Örneğin onunla otobüs durağında karşılaştıysan nereye gittiğini
sorabilirsin. Şayet kent dışından gelen biriyse örneğin, geldiği yerin sebep tek yer olduğunu sorabilirsin.
 Yaptığın şeylerle harbiden alakalı olman da önemli. Yaşantısının enteresan olduğunu düşünmüyorsan başkası de enteresan olduğunu düşünmeyecektir.
 Kendisi ilgilendiklerin ve karşındaki bireyin ilgilendikleri ile ilgili konuş.
 Adeta farklı tek yerde olmak istiyormuşsun gibi davranma veyahut daimi saati muayene etmek gibi davranışlarda bulunma. Karşındaki şahıs onunla bahsetmek istemediğini düşünür. Her vakit istekli, olumlu ve iyi niyetli tek tavır takın!.

Uyarılar
– Hiçbir zaman başkasının sohbetini bölme. Bişi söylemek yerine sohbetin bitmesini bekle. Toplumsal kaidelere makul davranman faydalı olacaktır.
 Biri sana kibar davrandığında veyahut sen bir şey istediğinde “lütfen”, “teşekkür ederim”, “…mıyım/miyim”, “…mısın/musun?” kalıplarını kullan. Kibar olman yetişkin
ve zeki olduğunu gösterir.
 İnsanlarla etkileşim kurarken hiçbir zaman böbürlü davranma ve ben tüm şeyleri bilirim havalarına girme.
 Herkes bahsetmek istemeyebilir, bunu da unutma. Karşındaki bireyin rahatsız veyahut alakasız olduğunu fark edersen onu rahatsız etmemen gerekir.
 Konuştuğun şahıs veyahut farklı tek şahıs ile ilgili olumsuz açıklar yapma, karşındaki bireyin ile ilgili konuştuğun kişiyle tek irtibatı olup olmadığı güvenilir
olamazsın. Ancak bişiyi ilk kez duyuyorsan (örneğin tek müzik grubu ya da meşhur tek kişi) bunu söylemekten çekinmene lüzum yok.
 Sorularınla karşındaki bireyi defa boğma.
 Konuştuğun şahıs defa alakalı değilse moralini bozmana lüzum yok, belki de konuşacağın tek ileri şahıs henüz alakalı olacaktır, belirlenmiş olmaz.
 İnsanların karşısında hiçbir zaman küfür ve hakaret etme, hürmetsizlik yapma, ırk, din, cinsel yönelim ve cinsiyet konularında hakaret sahibi olan söylemlerden kaçın.
 Yeni kankasının yanı sıra daimi finansal vaziyetinden bahsetme. Bilhassa erkeksen ve tek kadınla tanışıyorsan.
 Cevaben “Biliyorum”u kullanma. Karşındaki şahıs rahatsız olabilir ve ben tüm şeyleri bilirim havasında tek insan gibi görünürsün.

Alıntı


Yazar: CimCime

Yayınlanma Tarihi: 17-05-2020

Kategori: Makaleler

Görüntüleme: 31 Defa

Bir cevap bırakın.