Sohbeti Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

Sohbeti Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

Sohbeti Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

Her insanın konuşma tarzı kendini yansıtır. Günlük hayatımız da bir çok konulara değinmekteyiz ve her geçen günün bize kattığı bir tecrübeyle karşı karşıya kalıyoruz.

Bunun için aşağı da bulunan güzel bir sohbet konusunu paylaşacağız. Umarım sizlere faydası dokunur.

Konuşma Tarzını Seç
Konuşma şeklin ve kullandığın kelimeler tarzının ehemmiyetli tek parçasıdır; bu nedenden dolayı konuşmanın da giyim tarzın ve davranışlarınla ahenkli olmalarına ilgi etmelisin.İşin doğrusu, ağzı laf yapmış biri olmak yerine gereksinim duyduğun şey mevzu bulmak değil, muhteva her ne olursa olsun konuşmayı çarpıcı şeklinde sürdürmeyi öğrenmek. Ustalaştığında, konuşma korkusu konumunu kendisine salt tek güvene bırakıyor

Konuşma Konuları
1-Hikaye Anlatma: En küçük şeyden dahi öykü çıkarabilmen çağrışımlar yapabilmen konuşmada külfet çekmeni engelleyecektir.
2-Çevredeki Kaynaklar: Çevrede olanlarla alakalı açıklar ve niyetler.Çevredeki nesnelerin dışında, çevredeki kişiler, onların gerçekleştirdikleri veyahut söyledikleri de bundan sonra senin yerine konuşmanın anahtarı olabilir.
3-İçerdeki Kaynaklar: Çoğu insan kendisi yaşantısının diğerleri yerine defa enteresan olmadığını düşünür ve ‘anlatıp da milleti sıkmamayı” seçenek eder. Meğer biz biliyoruz ki, ne anlattığından defa sebep anlattığın önemli.Biriyle yakınlaşma sürecinin belirlenmiş tek evresinde, birbirinizi henüz yakından tanıyarak yakınlık hissini sağlamlaştırmak yerine karşılıklı tek “kendini açma” adımı vardır. Bu evrede taraflar kendisi yaşamlarından, hobilerinden, ailelerinden vs. söz ederek ortak noktalar bulur ve birbirlerine yakınlaşırlar. Bu kuşkusuz tümşeyleri bütün detaylarıyla masaya yatıracağın mananına gelmiyor, fakat tamamiyle kapalı tek kutu olarak kalamazsın.Bu nedenle, ne vakit, nerede, kiminle olursan ol, bahsetmek yerine kendisi kaynaklarından yararlanmayı bilmen gerekir. Bu, dikkat çekici tek konuşmacı olmanın ötesinde, dikkat çekici tek insan olmanı sağlayacaktır. En ehemmiyetlisi de, hafızanı kaybetmediğin müddetçe hudutsuz konuşma içeriğine sahip olacaksın.
4-Düşünce Gezintisi: Anlattığın hikayenin dinleyenin gözünde canlanabilmesi yerine özel tek dil kullanmak önemlidir. İstediğimizde genel, istediğimizde özel konuşabilmenin avantajlarından istifade etmek iyi olur.Benzetmelerde konuşmaya çeşitlilik katar.“Düşünce Gezintisi “neden, tek hikayeyi sürdürmek, bağlanarak tek konudan tek diğerine geçmek, benzetmelerle anlatımını sağlamlaştırmak ve metaforik hikayeler kurgulamak emeliyle yararlanabilirsin.

5-Konserve Konular: Tatil, seyahat, hobi, müzik, film, değerler, sanatçılar, diziler kitaplar, spor, güncel ve popüler konular, moda, insanlar vb konulardır.

6-Yedek Kuvvetler: Bunun yerine fazlaca okumalısın Enteresan ve yararlı bilgilerde konuşmayı sürdürmede faydalıdır.
7-Eğlenceli ve Gülünç Olmak: Birlikteyken insanların iyi zaman geçirdiği ve eğlendiği biri olmak istiyorsan, evvel sen iyi zaman yaşamış ve eğlenen biri olmalısın.

Sıkıntılı ve kasıntı birinin yanı sıra kimse keyifli vakit geçiremez. Bunun yerine, sıkıntıları büyütmekten vazgeçmeye, yaşama keyifli tek gözle bakmaya ve her sabah gülecek yeni şeyler aramaya başla. Hoşuna giden fıkraları not al ve ilk fırsatta anlat. Seni güldüren filmleri anlak Gülünç şeylere gülüp geçme, onları repertuarına katmaya bak.Komedi filmleri, mizah mecmuaları, karikatür ve fıkra kitapları… Yaşamında mizaha yer aç; zira iyi tek espri anlayışı ve yaşama gülebilmek, kendisine güveni olan neşeli tek insan olduğunu gösterir. Tek İnsanda bunun kadar çekici pek Kaliteyi yoktur.

Konuşmaları Başlatmak: Konuşmak istediğin kişileri gözlemlemelisin. Eğer bunu yaparsan insanlarla konuşmaya başlamanın ne kadar basit olduğunu fark edersin.
*Şu anda ne yapıyor?”
*Ne düşünüyor
*Keyfi nasıl? Sebep hissediyor

Dikkati Toplama: İster tek küme içerisinde olsun, ister tek kışiyle, konuşmana başlamadan evvel dikkatlerin senin üstünde olmasından güvenilir olmalısın. Şayet konuşmanın ilk kelimesinden ardından seni dinlemiyorlarsa, tek şeyleri değiştirmen gerekmektedir demektir

1-Öncelikle, küme içerisinde şayet başkası konuşuyorsa ve anlaşılmaya gereksinimi varsa, onun sözünü kesip konuşmaya başlamamalısın.

2-Eğer duruşun, ses tonun ve davranışlarınla bu tesiri yaratamıyorsan, kendisini dinletmekte zorlanman defa doğal.

3-Kesinlikle ve mutlaka suskunca dinleyen şahıs olmamalısın, şayet “sadece dinleyenlerden” sen, “asla belli belirsiz ve hatırlanmayan!anlan” olmaya da mahkumsun demektir. Ortama hakim tek noktada, kuvvetli ve güvenilir tek sesle konuşmaya hazır olmalısın.

4-Karşı tarafın dikkatinin dağıldığını fark edersen hiçbir zaman konuşmana devam etme, yok ise sen konuşurken dinlememeye alışabilir. Bütün ilgisini onlara ver, onların da bütün dikkatini sana vermesini sağla.

5-Kendini dinletmenin asli kaidesi, seni dinlediklerinden kaynaklı hoşnut olmuş olmalarıdır.

Konuşmayı Sürdürme: Konuşma sohbet süresince en fazla alaka çeken eklenilen yakalayıp o konularda konuşmayı sürdürmeyi, mevzu sıkmaya başladığında farklı konulara geçmeyi hedeflemelisin. Bunun yerine, her konuya karşı tarafın verilen reaksiyonları takip edebilmek önemlidir. Bu ipuçları, sonraki müzakereler yerine de kullanacağın verileri sağlar. Uzun tek müzakere süresince hep aynısı tempoyla gitmek sıkıcıdır. Bu tür tek konuşma, hep aynısı tempoda süren uzun tek müzik parçası veyahut tek film gibi, yorucu olur.

Aynı tek müzik parçası veyahut filmde yapıldığı gibi burada da arada sırada tempoyu ve duyguyu değiştirmek gerekir. Fırtınayla boğuştuktan ardından kumsalda nefeslenmek gibi, sakin tek sabahın sonrasında güne başlamak gibi, tempoyu yavaşlatıp hızlandırarak ruh durumunu yönlendirebilirsin. Heyecanlı tek konuşmanın sonrasında sakin, eğlenceli, huzurlu tek konuya gir. Bir müddet ardından, yeniden coşkusu hareketlendirecek tek konuşmaya geç.

Genel olarak konuşurken nelere ilgi faktör gerektiğine tek göz atalım:
1-Konuşma esnasında insanlara isimi ile hitap edilmek herkesin hoşuna gider ve kendimize adımızla hitap eden şahıslara aynısı yakınlığı göstermek isteriz.
2. Dinlemenin ehemmiyetini hiçbir zaman aklından çıkarma. Konuşmayı bilmek iyidir, dinlemeyi bilmek henüz iyidir.
3. Sualler sor. Bilhassa onun söyledikleri üstüne derinleştirici sualler sorarak onu henüz yakından tarif etmeye ve onu da konuşmaya katmaya çalış. Doğal bunu yapar iken karşındakine ardı arkası gelmeyen sualler sorma, zira bu onu sıkacaktır.
4. Onunla ilgilen ve ardından Ilgi et.
5. Ortak yönlerinizi vurgula, değişik yönlerinizi tartışmaya çevirmeden benimse. Aynısı müzikten hoşlanıyorsanız bu konuyu derinleştir, değişik takımları tutuyorsanız bunu eğlenceli tek şeklinde konuşup defa da üstünde durmadan geç.
6. Ortak tek espri, tek bulgu vb oluştur ve tekrarla. Başkalarının bilmediği aranızdaki tek espri, ortak tek sır, beraber yaptığınız tek bulgu sizi yakınlaştırır.
7. Ortak şahsi tecrübelerinizi açığa çıkarmaya çalış.
8. “Biz” dilini kullan ve beraber uygulanabilecek şeyler ile ilgili gözünde cani andı rabileceği ayrıntılar ver. Beraber enteresan tek şeyler yapan olmasanız da, beraber yapmayı düşünmüş olmanız dahi ortak deneyim oluşturmada etkilidir.
9. Nelere ehemmiyet verdiğine ve nelere gereksinim duyduğuna ilgi et..
10. Olumlu çağrışımlı dil kullan. Kullandığın kelimeler pozitif ve güzel şeyleri çağrıştıran kelimelerse, seninle bahsetmek her vakit eğlenceli olacaktır.
11. Onun görüşlerine ehemmiyet ver.
12. Çok hevesli, baskıcı, zor olan, öfkeli, çekingen, sıkkın, gergin, kapalı olma. Kendisine güvenilir, açık ve keyifli ol.

Konuşmaları Bitiriş: Konuşmayı sebep bitirdiğin, minimum konuşmayı sebep sürdürdüğün kadar ehemmiyetlidir, zira bitmiş de ki tesir bütün konuşmanın sebep hatırlanacağını belirler. Bu nedenle, tek münakaşa veyahut olumsuz hisler taşıyan tek konuşmayla kapanış gerçekleştirmekten kaçın.

 

alıntı


Yazar: CimCime

Yayınlanma Tarihi: 17-05-2020

Kategori: Makaleler

Görüntüleme: 23 Defa

Bir cevap bırakın.